Unit 1, 2 and 3 – $20

Hey everybody,

Every so often, we offer various “products” of ours for a discounted price. The only reason for this is to generate funds to keep this resource going. As some of you may know, this entire website is created, written, maintained and paid for by one person. As the site continually grows (and with the new addition of the forum), it gets harder and harder to support it financially.

For a limited time, we are offering all three of our “Unit PDFs” for a discounted price of $20 (savings of $10). Included in this bundle is a PDF copy of every lesson from Unit 1, Unit 2 and Unit 3. In this bundle, you will receive:

Unit 1 PDF: 25 Lessons – 180 pages
Unit 2 PDF: 25 Lessons – 130 pages
Unit 3 PDF: 25 Lessons – 100 pages

Figuring that each lesson takes about a week to study, there is enough content there to keep you studying for about 18 months! And I guarantee that the content is better than any textbook you will find in any bookstore!


Each of these Units can also be purchased individually here for $10.
Keep in mind that every lesson is (and always will be) available for free on our website.

If you would like to learn more about why we are doing this, click here.

After you pay, you will receive a personal e-mail from me with the files you purchased attached. If you have any questions, never hesitate to contact me.

If you don’t like paying through Paypal, and you live in Korea, you could also send us the funds directly.

If you prefer this, e-mail us at howtostudykorean@gmail.com .